Czasy, gdy telefon służył wyłącznie do komunikowania się, minęły bezpowrotnie. Współczesne smartfony mają dużo więcej do zaoferowania, a ich producenci już od lat podążają za społecznymi trendami, czego efektem jest duży nacisk na możliwości rejestrowania obrazu w wysokiej rozdzielczości. Choć większość telefonów nadal ma spore ograniczenia techniczne, które nie są do zaakceptowania przez ludzi profesjonalnie zajmujących się produkcją video, istnieje na rynku przynajmniej kilka modeli o naprawdę dużym potencjalne, będących dowodem na to, że dobry film nie musi kosztować majątku.

Z wbudowanych w telefony kamer korzystają już nie tylko vlogerzy, youtuberzy, influencerzy, czy tiktokerzy, ale i ekipy produkujące reklamy, teledyski, twórcy kina oraz stacje filmowe. Wystarczy wspomnieć o Ellie Goulding i jej How Long Will I Love You czy też filmie SMS Sugar Man, uznawanym za pierwszą na świecie pełnometrażową produkcję nagraną za pomocą telefonu. Szukając smartfonu do filmowania, który udźwignie ciężar Twojej wyobraźni, jednocześnie zaspokajając potrzeby techniczne w zakresie produktu końcowego, musisz zwrócić uwagę nie tylko na obiektyw, rozmiar matrycy, stosunek liczby megapikseli do jej wielkości, profile kolorów Log, stabilizację optyczną czy też odtwarzanie w zwolnionym tempie z dużą liczbą klatek na sekundę, ale i moc obliczeniową oraz inteligentne oprogramowanie telefonu. Choć wybór modelu w dużej mierze będzie zależeć od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych, polecamy Twojej uwadze flagowce kilku znanych marek, takich jak Apple, Samsung, Google i Sony.
Apple iPhone 15 Pro Max – zawsze gotowy, by dać z siebie wszystko!
Chcąc tworzyć filmy klarowne, mające głębię, dosłownie i w przenośni, skieruj swoją uwagę na iPhone’a 15 Pro Max. Oferuje on dostęp do przełomowej funkcji wideo przestrzennego w czasie rzeczywistym, które można odtwarzać za pomocą zaawansowanych gogli Apple Vision Pro. Mające trzy wymiary przestrzenne filmy nagrywane zarówno aparatem głównym, jak i ultraszerokokątnym w rozdzielczości 1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę w standardowym zakresie dynamicznym, „piętnastka” zapisuje (dzięki zaawansowanym technikom videografii obliczeniowej oraz kompresji HEVC) w niewielkich plikach. Potrójny system aparatów (48+12+12 MP) oferuje nagrywanie wideo 4K w trybach z 24, 25, 30 lub 60 klatek na sekundę.
Trzykrotny zoom cyfrowy w trybie kinowym, eksport materiału ProRes przez USB-C 3.0 (transfer danych do 10 GB/s), profil nagrywania w formacie Log, który zapewnia maksymalny zakres dynamiki i możliwie największą swobodę w zakresie jakości kolorów, to ulepszenia, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Co istotne, iPhone 15 Pro Max tak samo dobrze radzi sobie z rejestrowaniem obiektów zarówno z odległości, jak i z bliska. Dzięki 5-krotnemu zoomowi optycznemu i wręcz doskonałej stabilizacji obrazu nakręcisz różnorodne ujęcia, z dumą stwierdzając, że nie powstydziłby się ich profesjonalista.

Dlaczego nie iPhone 16 Pro Max?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego naszego minizestawienia najlepszych telefonów do kręcenia filmów nie otwiera najnowsze dziecko firmy Apple, tj. iPhone 16 Pro Max, spieszymy z wyjaśnieniem.
Nowy flagowiec, wprowadzający wiele innowacji niedostępnych w poprzednim modelu (m.in. wideo 4K w 120 klatkach, miks audio, redukcję szumu wiatru, ulepszone tryby fotograficzne, przycisk sterowania aparatem) to bez wątpienia telefon wart nie tylko uwagi, ale i grzechu. Bardziej zaawansowany aparat ultraszerokokątny umożliwiający wykonywanie zdjęć makro o wysokiej rozdzielczości czy też lepszy (od i tak już świetnego A17 Bionic) procesor A18 Pro, obniżona do jednego nita minimalna jasność ekranu, by znacząco zredukować dyskomfort pojawiający się podczas korzystania z telefonu w ciemności czy też o 50% twardsze niż w modelu poprzedniej generacji szkło Ceramic Shield (dwa razy twardsze niż szkło stosowane w jakimkolwiek innym telefonie na rynku) stanowią zaproszenie do świata możliwie najlepszych wrażeń z użytkowania smartfonu.

iPhone 16 Pro Max to wyjątkowy i potężny telefon, który poradzi sobie ze wszystkim, co podpowie Ci Twoja wyobraźnia. Problem w tym, że różnice między poprzednią a najnowszą generacją, szczególnie z perspektywy tworzenia video, nie są tak uderzające, by zatracić zdrowy rozsądek i sięgnąć głębiej do portfela. Nowy iPhone przejął wiele rozwiązań z modelu 15 Pro Max, w tym główny aparat, technologię wyświetlacza i konstrukcję. Jeśli można osiągnąć ten sam efekt już za 5 389 zł zamiast 6 899 zł, to zdecydowanie nie warto przepłacać.
Samsung Galaxy S24 Ultra – epicka jakość wspierana AI
Ci, którzy twierdzą, że Samsung Galaxy S24 Ultra to telefon epicki, zdecydowanie mają rację. Imponujące przedsięwzięcie technologiczne, wspierane sztuczną inteligencją, przypadnie do gustu nie tylko zwykłym zjadaczom chleba, ale i wybrednym pasjonatom fotografii czy filmu, którzy nie zawsze mogą mieć pod ręką swoje pełnoklatkowe aparaty lub kamery. S24 Ultra stanowi ich godne następstwo. Dzięki konfiguracji 4 obiektywów sprawdzi się w każdej chwili niezależnie od pory i warunków atmosferycznych, a powstałe zdjęcia i materiały wideo będą wyglądać tak szczegółowo, jakbyś właśnie oglądał je na żywo.

Smartfon, który nie przestaje zadziwiać
Główny aparat o rozdzielczości 200 MP rejestruje obrazy w naturalnych kolorach. Pozwala uchwycić obiekt z daleka, nie poświęcając szczegółów ani przejrzystości. Przełomowy aparat Quad-telephoto, dzięki 50-megapikselowemu teleobiektywowi, zapewnia 2-, 3-, 5- i 10-krotny zoom optyczny, a zasilany przez AI 100-krotny Space Zoom inteligentnie przetwarza informacje, aby uchwycić wyraźniejsze, jaśniejsze zdjęcia bez utraty jakości. Przedni aparat Dual Pixel Selfie 12 MP ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K i autofokus, co jest niezwykle przydatne podczas vlogowania. Najważniejszą funkcją jest oczywiście wideo 8K, co czyni telefon znakomitym wyborem dla osób, dla których poziom rozdzielczości jest priorytetem. Trzeba przyznać, że już materiały 4K czy Full HD prezentują się wyjątkowo dobrze, a to dlatego, że nagrywanie w rozdzielczości 1080p pozwala skorzystać z superpłynnej stabilizacji firmy Samsung w celu uzyskania materiału przypominającego gimbal. Nowością jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do generowania klatek pośrednich dla już nagranego wideo i tworzenia materiału filmowego w zwolnionym tempie.

Napędzany chipsetem Snapdragon 8 Gen 3 dla Galaxy telefon (dopisek „dla Galaxy” oznacza, że procesor jest delikatnie podkręcony dla flagowców Samsung) wygrywa z takimi zawodnikami jak iPhone 15 Pro Max czy Google Pixel 8 Pro jedną z cech swojego wyświetlacza. Wręcz idealnie redukuje odbicia i odblaski podczas użytkowania na zewnątrz, dzięki czemu będziesz mógł robić zdjęcia i oglądać nagrane przez siebie filmy bez konieczności zaciemniania ekranu.
Google Pixel 8 Pro – całkiem nowe możliwości edycji video
Pixel 8 Pro od firmy Google zdaje się prężyć muskuły przed iPhone’em i retorycznie pytać: Ja nie dam rady?! Potrójny układ aparatów, oferujący perspektywę ultraszerokokątną i teleobiektywową – nagrywanie w rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s, pięknie prezentujący się 6,7-calowy wyświetlacz OLED Super Actua LTPO o symetrycznych ramkach, obsługujący HDR, a także wsparcie sztucznej inteligencji to wystarczające powody, by pozwalać smartfonowi rozpychać się na „filmowym” podium. Tryb Video Boost zapewnia ulepszoną jakość obrazu (wymaga Zdjęć Google do tworzenia kopii zapasowych i przetwarzania filmów), poprawiając szereg parametrów bez udziału użytkownika (obróbka wideo odbywa się w chmurze), a funkcja Audio eraser wycisza niechciane dźwięki z nagrań. Do tego dochodzi znany z modeli Pixel 7 Pro tryb Cinematic, rozmywający tło.

Google Pixel 8 Pro to telefon zawsze gotowy do działania bez względu na warunki oświetlenia. Funkcje Night Sight i Astrofotografia dbają o to, by do nocnych ujęć również chciało się wracać. Jak na flagowca przystało, model oferuje optyczną i cyfrową stabilizację obrazu, złącze USB typu C, pyło- i wodoszczelność (IP68), wyjątkowo dobre głośniki i płynnie działający system. To zdecydowanie telefon klasy premium.
Sony Xperia Pro 1 – telefon, który zachowuje się jak kamera
Sony Xperia Pro 1 został zaprojektowany na podstawie menu i funkcji wykorzystywanych w korpusach profesjonalnych aparatów Sony i dlatego jest ceniony przez wiele osób, szczególnie tych, które nie lubią, jak automat robi wszystko za nich.

Filmowy wygląd bez edycji
Tryb Videography umożliwia ręczne sterowanie każdym aspektem ekspozycji – od ostrości (w tym kinowe przeciągnięcie), stabilizacji obrazu, autofokusu, na fizycznej przesłonie skończywszy. Smartfon pozwala nagrywać filmy 4k HDR z szybkością 120 kl./s, a ponadto wybierać własne ustawienia liczby klatek i uzyskać nawet 5-krotnie zwolnione tempo. Połączenie 1-calowej matrycy i trybu HDR to przepis na zaskakująco dobre rezultaty. Profil S-Cinetone pomaga nadać ujęciom filmowy wygląd bez edycji. Stabilizator obrazu SteadyShot z inteligentnym trybem „aktywnym” umożliwia wykonanie zdjęcia lub nagrania w ruchu (nawet biegu) bez użycia zewnętrznego gimbala. Zdaniem brytyjskiego filmowca Philipa Blooma smartfon Xperia Pro 1 zachowuje się jak kamera Sony i trudno się z nim nie zgodzić. Dzięki akcesoriom, które Sony ma w swojej ofercie, można za pomocą USB-C dodać monitor do vlogowania i zdalny uchwyt Bluetooth, by praca ze smartfonem była jeszcze efektywniejsza.
Xperia Pro 1 wyposażona jest ekran OLED 4K o przekątnej 6,5 cala, superszybki procesor Qualcomm® Snapdragon™ 888 5G, przetwornik obrazu Exmor RS CMOS typu 1.0 z czujnikiem AF z detekcją fazy, umożliwiający wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości oraz szczegółowości, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, pamięć rozszerzalną za pomocą karty microSDXC do 1 TB, przyciski do wywoływania aparatu i otwierania jednego z trzech trybów nagrywania wideo, czyli wszystkie elementy sprawiające, że praca z nią jest czystą przyjemnością, a jej efekty więcej niż zadowalające. Sony Xperia Pro 1 to telefon, który docenią nie tylko amatorzy, ale i profesjonalni fotografowie czy filmowcy.
iPhone 15 Pro Max, Samsung Galaxy S24 Ultra, Google Pixel 8 Pro, Sony Xperia Pro 1 – specyfikacja techniczna
Model smartfonu | Data premiery | Specyfikacja techniczna | Powody, by kupić | Potencjalne wady | Cena |
iPhone 15 Pro Max | wrzesień 2023 r. | APARATY – główny 48 MP, 1/1,28, f/1.8 – ultraszerokokątny 12 MP, 1/2,55, f/2.2, – teleobiektyw 12 MP z 5-krotnym zoomem, f/2.8 – przedni 12 MP, 1/3,6, f/1.9 wideo przód/tył: 4K/60 kl./s stabilizacja optyczna (OIS): tak waga: 221 g wymiary: 159,9 x 76,7 x 8,25 mm RAM: 8 GB pamięć wbudowana: 256/512/1 TB bateria: 4441 mAh | – wideo przestrzenne w czasie rzeczywistym – obiektyw z 5-krotnym zoomem – USB typu C 3.0 – znakomita jakość wyświetlania – wysokiej jakości konstrukcja (IP68) – potężne elementy wewnętrzne | – wysoka cena – telefon dosyć szybko nagrzewa się, szczególnie podczas nagrywania wideo w 4K albo grania w grę, co wpływa na płynność działania i komfort użytkowania | od 5 389 zł do 7 799 zł |
Samsung Galaxy S24 Ultra | luty 2024 r. | APARATY – główny 200 MP 1/1,33, f/1,8 – ultraszerokokątny 12 MP 1/2,55, f/2.2 – teleobiektyw 50 MP, f/3.4 – teleobiektyw 10 MP, f/2,4 wideo przód: 4K/30p wideo z tył: 8K/24p OIS: tak waga: 228 g wymiary: 163,3 x 77,9 x 8,9 mm RAM: 8/12 GB pamięć wbudowana: 128/256/512 GB/1 TB bateria: 5000 mAh | – 8K wideo – 10-krotny zoom optyczny – ulepszony ekran, zmniejszający odbicia, o zwiększonej odporności na zarysowania – funkcje AI | – tryb makro gorszy niż u innych flagowców – opóźnienie migawki, co stanowi problem w przypadku szybko poruszających się obiektów | od 4 495 zł do 7 304 zł |
Google Pixel 8 Pro | październik 2023 r. | APARATY – główny 50 MP, 1/1,31, f/1.68 – ultraszerokokątny 48 MP, f/1.95 – teleobiektyw 48 MP z 5-krotnym zoomem optycznym, f/2.8 – aparat przedni: 10,5 MP, f/2.2 wideo przód/tył: 4K 60 kl./s, Full HD/ 60 kl./s, Full HD z HDR/30 kl./s OIS: tak waga: 211 g wymiary: 87 x 76 x 162 mm RAM: 12 GB pamięć wbudowana: 128/256 GB bateria: 5050 mAh | – tryb Video Boost (ulepszona jakość obrazu) – funkcja Audio eraser, umożliwiająca wyciszanie niechcianych dźwięków z nagrań wideo – świetna stabilizacja obrazu | – różnice w ostrości między klatkami w trybie wideo – telefon dosyć mocno nagrzewa się podczas intensywnej pracy | od 2886 zł do 3140 zł |
Sony Xperia Pro 1 | grudzień 2021 r. | APARATY – 12 MP, f/2.4 – 12 MP 1-calowe 24 mm, f/2-4 – 12 MP, f/2.2 wideo z przodu: 1080p/30 kl./s wideo z tyłu: 4K/120 kl./s OIS: tak waga: 211 g wymiary: 166 x 72 x 8,9 mm RAM: 12 GB pamięć wbudowana: 512 GB + microSDXC do 1 TB bateria: 4500 mAh | – telefon stanowi pomost między smartfonami korzystającymi z małych matryc i dużej ilości obliczeń, a aparatami, gdzie matryce są duże, ale obliczenia mniej skomplikowane – połączenie 1-calowej matrycy i trybu HDR pozwala osiągnąć zaskakująco dobre rezultaty | – brak teleobiektywu z prawdziwego zdarzenia – nie łapie automatycznej ostrości przy ujęciach z bliska – nie jest najlepszym rozwiązaniem do zdjęć typu: wyceluj i strzelaj | od 4870 zł do 8399 zł |
Kinowe filmy w całości nakręcone smartfonem
Pierwsza w całości nakręcona smartfonem produkcja ujrzała światło dzienne w 2006 roku, a zatem jeszcze przed tym, zanim świat usłyszał o iPhone 1, a finalnie zadebiutowała dwa lata później. Obraz Aryana Kaganofa SMS Sugarman nagrano za pomocą ośmiu telefonów Sony Ericsson W900i. Inną wartą uwagi produkcją jest koreański film krótkometrażowy z 2011 roku. Pak Chan-wook nagrał Nocny połów przy użyciu iPhone’a 4. Horror, przy którym pracowało 80 osób, został doceniony na festiwalu w Berlinie, zdobywając Złotego Niedźwiedzia. Osoby ceniące twórczość Seana Bakera, reżysera The Florida Project, mogą być zaskoczone faktem, że nagrana 2 lata wcześniej Mandarynka została w całości nakręcona telefonem, a dokładniej trzema iPhone’ami 5s. Historia prostytutki, która w wigilijny wieczór, po opuszczeniu aresztu, poszukuje swojego niewiernego partnera zdobyła kilka nagród jako niezależny film kinowy.
Nagrywane smartfonem produkcje z roku na rok są coraz lepsze, co potwierdzają nie tylko widzowie, ale i profesjonalne jury takich festiwali jak Cinephone, Toronto Smartphone Film Festival czy Mobile Film Festiwal.
Jak kręcić lepsze filmy smartfonem?
Nawet najlepszy sprzęt nie nagra wysokiej jakości video za Ciebie. Tworzenie tego typu treści wymaga wiedzy i umiejętności. Nie bez znaczenia są kreatywność i dbałość o szczegóły. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą Ci wyeliminować podstawowe błędy, czyniąc końcowy materiał ciekawszym i lepszym w odbiorze.
- Nagrywaj w orientacji poziomej, by nie zepsuć materiału czarnymi paskami po obu stronach i uczynić film ciekawszym dla oka, a także przyjemniejszym do oglądania na telewizorze czy tablecie.
- Zadbaj o odpowiednie gadżety, by ustabilizować ujęcia. Możesz zdecydować się na któryś ze statywów lub też sięgnąć po gimbal do telefonu, który zapewnia płynność ruchu, eliminując drgania. Rozważ zakup mikrofonu zewnętrznego i osłony przeciwwietrznej.
- W miarę możliwości korzystaj z naturalnego oświetlenia. To sposób, by nie zniekształcać temperatury barwowej nagranych ujęć. Jeśli masz do czynienia ze zbyt ciemnym kadrem, zainwestuj w lampę pierścieniową z możliwością regulowania mocy oraz temperatury barwowej lub też reflektory skupiające, zapewniające precyzyjną kontrolę oświetlenia. Nagrywając w pomieszczeniu, nie mieszaj światła dziennego ze sztucznym oświetleniem o ciepłej barwie.
- Trzymaj się zasady trójpodziału (włącz siatkę 3 x 3), by uczynić film bardziej interesującym dla widza.
- Jeśli zamierzasz edytować powstały materiał, zmieniaj ogniskową, filmuj z różnych kątów, baw się szerokimi ujęciami, zbliżeniami czy portretami.
Źródła:
https://www.komputronik.pl/informacje/telefon-do-nagrywania-filmow-wideo/
https://www.techradar.com/news/best-cameraphone
https://fotomisje.optyczne.pl/866.1-artykuł-Sony_Xperia_PRO-I_-_smartfon_z_aparatem_typu_1_.html
https://primalvideo.com/video-creation/shooting/how-to-film-like-a-pro-with-android-smartphones/