Aplikacje do nauki angielskiego – czym się różnią i po którą z nich warto sięgnąć?

O tym, że znajomość języka angielskiego (i języków obcych w ogóle) daje więcej możliwości w karierze zawodowej i ułatwia podróżowanie, wiemy chyba wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nauka języków obcych to znakomity, jeśli nie najlepszy, trening mózgu. Ucząc się obcych języków, ćwiczymy pamięć i przyczyniamy się do zwiększenia liczby połączeń synaptycznych między neuronami. To nie tylko pozwala nam więcej i szybciej zapamiętywać, ale przede wszystkim opóźnić procesy starzenia mózgu i znacząco redukuje ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Obecnie dzięki rozwojowi technologii, mamy o wiele więcej możliwości nauki angielskiego i innych języków obcych – już nie tylko kursy w szkole językowej czy prywatne lekcje u lektora, ale także kursy online pozwalają nam zacząć i kontynuować naukę. Inną, coraz popularniejszą metodą nauki angielskiego bez wychodzenia w domu, jest korzystanie z aplikacji językowych. Jakie aplikacje do nauki angielskiego są dostępne dla osób znających wyłącznie język polski, czym się od siebie różnią, co oferują i po którą z nich warto sięgnąć?

Aplikacje do nauki angielskiego z lekcjami na żywo

Wśród aplikacji językowych do nauki angielskiego znajdziemy takie, które oferują lekcje na żywo z lektorem. To najefektywniejszy sposób nauki języka obcego poprzez aplikację, który można porównać do lekcji z lektorem online, co pozwala na bieżące korygowanie błędów i najskuteczniejsze przełamywanie bariery mówienia.

Tutlo – lekcje z Native Speakerami oparte na grywalizacji

Tutlo to jedna z najpopularniejszych aplikacji językowych do nauki angielskiego. Jej mocną stroną jest dostęp do Native Speakerów z całego świata, a także ciekawa forma nauka, którą twórcy aplikacji nazywają grywalizacją. Nauka na żywo z Native Speakerami z różnych krajów pozwala poznawać język angielski używany w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Irlandii czy Walii lub skupić się wyłącznie na jednym regionie.

Tutlo to tak naprawdę szkoła językowa, która oferuje lekcje online, dostępne na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Lekcje poprzedzone są testem, który pozwoli określić obecny poziom znajomości języka. Lekcje na żądanie zapewniają wygodę – kursant sam decyduje o dacie i godzinie spotkania z lektorem. Oprócz tradycyjnej lekcji próbnej, można upolować ciekawą promocję – obecnie jest to 3 miesiące nauki gratis. W zależności od wybranego kursu, jedna lekcja kosztuje 20-30 zł, co jest konkurencyjną ceną na rynku – porównując koszt nauki z Native Speakrem poza aplikacją.

logo Preply

Preply – indywidualne lekcje z lektorem w aplikacji lub kurs w małych grupach

Preply to kolejna aplikacja do nauki angielskiego, która oferuje możliwość nauki na żywo. Do wyboru mamy indywidualne lekcje z lektorem lub spotkania w małych grupach i od tego wyboru zależy cena jednej lekcji – ceny zaczynają się od 5$ za godzinę. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru lektora z uwzględnieniem takich czynników, jak kraj jego pochodzenia, dostępność czy cena za godzinę nauki, a także możliwość ustalenia czasu trwania kolejnych lekcji. Lekcje wykupuje się w pakietach (6, 12 i 24 godziny), ale nie ma przymusu wykorzystania pakietu w określonym czasie. Preply to dobry wybór, jeśli szukamy aplikacji językowej, która w sposób kompleksowy pomoże nam zdobyć kolejny poziom językowy.

Interaktywne aplikacje językowe do nauki angielskiego

Kolejną grupą aplikacji do nauki angielskiego będą aplikacje interaktywne – czyli takie, które co prawda nie oferują nauki online na żywo z Native Speakerem, ale pozwalają ćwiczyć mowę, a w niektórych z nich dostępne są również fora, na których można rozmawiać z innymi użytkownikami aplikacji.

logo Duolingo

Duolingo – darmowa aplikacja do nauki angielskiego

Duolingo to darmowa aplikacja do nauki angielskiego i jednocześnie najpopularniejsza aplikacja językowa w Polsce. Co prawda istnieje możliwość wykupu Duolingo Plus za 6,99$ z dodatkowymi opcjami, jednak darmowa wersja sprawdza się wystarczają dobrze – jako uzupełnienie innej metody nauki angielskiego. W aplikacji dostępne są 5-minutowe lekcje, które polegają przede wszystkim na dopasowywaniu wyrazów, tak aby zdania były poprawnie gramatycznie oraz na powtarzaniu słownictwa do mikrofonu. Z samą aplikacją trudno byłoby nauczyć się angielskiego, ale jest ona znakomitym uzupełnieniem lub formą przypomnienia słownictwa po latach.

logo Busuu

Busuu – darmowa aplikacja językowa do ćwiczenia mowy

Busuu to kolejna darmowa aplikacja z dostępnymi rozbudowanymi funkcjami po dopłacie 24,99$, 28,98$, 34,92$ lub 39,96$ za wersję Premium lub Premium Plus na jeden, trzy lub sześć miesięcy. W podstawowej wersji otrzymujemy 10-minutowe lekcje z nagranymi dialogami i modułem do wykrywania mowy – aplikacja nastawiona jest na ćwiczenia mowy, co dla większości osób uczących się angielskiego jest kluczowa. Udowodniono, że bariera mówienia jest dla większości z nas największym problemem, stającym na drodze do biegłej znajomości języka.

logo Rosetta Stone

Rosetta Stone – aplikacja do nauki angielskiego z możliwością odbycia jednej lekcji w miesiącu z lektorem

Rosetta Stone to aplikacja językowa, która łączy funkcjonalności większości aplikacji do nauki angielskiego z nauką z lektorem. W modelu abonamentowym można wykupić 3, 12, 24 miesiące lub dożywotni dostęp do aplikacji za odpowiednio 35,97$, 119,88$, 167,76$ i 199$. W ramach abonamentu otrzymujemy dostęp do kursu podzielonego na 30-minutowe lekcje. Uczymy się na nich przede wszystkim słownictwa oraz pokonujemy barierę mówienia dzięki funkcji rozpoznawania mowy. Ponadto każdy użytkownik może skorzystać raz w miesiącu z 25-minutowego spotkania z lektorem. Dostępny jest również chat, za pomocą którego można komunikować się z innymi użytkownikami. Czy Rosetta Stone wystarczy, by nauczyć się angielskiego? Mam duże wątpliwości – z całą pewnością będzie jednak dużą pomocą w pokonywaniu bariery mówienia.

logo Babbel

Babbel – aplikacja językowa, z którą ćwiczymy gramatykę, mówienie i poszerzamy zakres słownictwa

Babbel to płatna aplikacja do nauki angielskiego – za miesiąc zapłacimy 12,95$, za trzy miesiące 26,85$, za pół roku 44,70$, a za rok 83,40$. Co prawda nie mamy tutaj dostępu ani do choćby jednej lekcji miesięcznie z lektorem, ani do chata, ale rozpoznawanie głosu pozwala efektywnie ćwiczyć mówienie po angielsku. Ponadto aplikacja w dość zrównoważony sposób pozwala uczyć się i gramatyki, i słownictwa – sekcja fiszek jest niezwykle pomocna do przypominania sobie poznanego wcześniej materiału. Z całą pewnością aplikacja ta nie wystarczy, by nauczyć się angielskiego na wyższych poziomach, jednak do przypomnienia sobie wiedzy ze szkoły lub poznania języka na poziomie B1 jak najbardziej się przyda.

logo Mondly

Mondly – najlepsza aplikacja do przełamywania bariery mówienia

Jak już wspomniałam, bariera mówienia to problem, który dotyczy większości osób uczących się języka obcego. Z całą pewnością wynika to z przestarzałych i nieefektywnych szkolnych metod nauki języków obcych. Niejednokrotnie bywa tak, że umiejętność czytania, pisania, a nawet słuchania mamy opanowane poziom wyżej (a nawet dwa poziomy wyżej), niż umiejętność wypowiedzi. Jeśli czujesz, że mowa właśnie o Tobie, aplikacja językowa Mondly jest właśnie dla Ciebie.

W wersji podstawowej jest ona darmowa, za wersję premium zapłacimy 9,99$ za miesiąc lub 49,99$ za rok. W aplikacji odsłuchujemy pytania nagrane przez Native Speakerów oraz kilka możliwych odpowiedzi do wyboru. Po udzieleniu odpowiedzi, zaawansowany moduł rozpoznawania głosu nie tylko wskaże, czy nasza wymowa była poprawna, ale także wskaże obszary do poprawy. Ponadto dostępne jest narzędzie VR, dzięki któremu możemy w domu „spotkać się” z wirtualnymi rozmówcami, a na chacie możemy porozmawiać po angielsku z botem.

logo Hello English

Hello English – aplikacja do nauki angielskiego, która zadaje prace domowe

To darmowa w wersji podstawowej oraz płatna w wersji premium aplikacja do nauki angielskiego, która nie tylko oferuje lekcje, ale także infolinię do rozmów po angielsku, forum do rozmów z innymi użytkownikami oraz możliwość wykupienia czata z lektorem. Przede wszystkim jednak podczas lekcji ćwiczymy i rozwijamy tutaj wszystkie najważniejsze kompetencje językowe: czytanie, słuchanie, pisanie oraz mówienie, a aplikacja poprzez zadawanie prac domowych wymusza na nas codzienną pracę – aby otworzyć kolejną lekcję, musimy wywiązać się z pracy domowej. Dodatkowym atutem jest ciekawa forma lekcji, z nagraniami wideo włącznie.

Inne aplikacje do nauki angielskiego

Aplikacje językowe oferują różne rozwiązania i skupiają się na różnych aspektach nauki angielskiego. Nieliczne mogą być podstawowym narzędziem do nauki, inne znakomitym wsparciem, a jeszcze inne jedynie stanowić uzupełnienie innych form nauki. Do tych ostatnich zaliczyć można:

  • Memrise – aplikacja wykorzystują fiszki do nauki oraz powtarzania słownictwa w interwałach; znakomity sposób by poszerzyć słownictwo i utrwalić to poznane wcześniej; wersja podstawowa jest darmowa, za dodatkową opłatą (8,99$ za miesiąc, 18,9$ za trzy miesiące lub 59,99$ za rok) otrzymujemy dostęp do modułu rozpoznającego mowę oraz do filmów z Native Speakerami
  • British Council Ucz się gramatyki angielskiej – to aplikacja języka do nauki gramatyki języka angielskiego; wskazówki i wyjaśnienia pomagają okiełznać najbardziej skomplikowane zasady angielskiej gramatyki, a interaktywne zadania sprawdzą zdobytą wiedzę i pozwolą ją ugruntować; aplikacja skupia się wyłącznie na nauce angielskiej gramatyki
logo British Council

Aby nasza nauka angielskiego (i każdego innego języka obcego) była efektywna, musimy pamiętać o regularności, konsekwencji oraz cierpliwości. Oprócz nauki na kursach czy indywidualnych lekcjach, warto obcować z angielskim, oglądając filmy z napisami, czytając angielskie blogi, słuchając angielskie vlogi czy utrwalając wiedzę poprzez aplikacje językowe. Ciekawa forma zajęć sprawia, że nauka odbywa się poprzez zabawę, a nasze zaangażowanie wynagrodzone zostanie większym zasobem słownictwa i większą śmiałością, by w języku angielskim zacząć rozmawiać na wakacjach, a nawet w pracy. Powodzenia!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *