Chociaż z nawigacji samochodowych oraz Janosika korzystamy coraz częściej, to Google Maps wciąż jest najpopularniejszą aplikacją wśród kierowców. Dzieje się tak dzięki wszechstronnemu zastosowaniu i intuicyjnej obsłudze – Google Maps to coś więcej niż mapy i nawigacja. Google Maps to rozbudowany serwis z wieloma funkcjami, które ułatwiają życie nie tylko kierowcom, ale i pieszym, rowerzystom czy pasażerom komunikacji miejskiej. To także znakomite narzędzie biznesowe. Jakie funkcje oferuje Google Maps?
Jakie funkcje Google Maps oferuje kierowcom?
Zacznijmy od najbardziej podstawowych funkcji Google Maps. Wyznaczanie tras w tej aplikacji jest niezwykle łatwe. Wystarczy skorzystać z opcji Wyznacz trasę, wpisując miejsce początkowe oraz miejsce docelowe i wybierając z listy dostępnych środków transportu ten, którym wybieramy się w trasę – w tym przypadku samochód. Oczywiście, jeśli ruszamy z miejsca, w którym obecnie przebywamy i mamy włączone usługi GPS w telefonie, miejsce początkowe zostanie wybrane automatycznie. Możemy także wybrać trasę bez opłat, bez autostrad i bez promów. Ale o tym wiedzą wszyscy, którzy chociaż raz korzystali z Google Maps. A jakie jeszcze funkcje znajdziemy w tej aplikacji?
Mapy offline Google Maps
Mapy offline to fantastyczna funkcja od Google Maps. Wystarczy wyznaczyć trasę lub wybrać interesujący nas obszar i zaznaczyć pobieranie map offline z menu z prawej strony ekranu (trzy kropki) lub u dołu mapki wybrać analogiczną opcję. Mapy offline zaczną się pobierać i zapisywać w pamięci wewnętrznej telefonu. Będą one zajmować jednak sporo miejsca, dlatego po 30 dniach automatycznie zostaną usunięte, by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca w pamięci telefonu. Właściciele telefonów z Androidem 6.0 lub nowszym mogą pobrać mapy offline na kartę pamięci, przechodząc podczas rozpoczęcia procesu do Ustawień, a następnie Ustawień zapisywania danych.
Jak korzystać z map offline i dlaczego warto to robić?
Aby skorzystać z pobranej mapy offline, należy włączyć Google Maps i nacisnąć ikonkę własnego profilu (pierwsza litera nazwy profilu) i wejść w funkcje Mapy offline. W tym momencie ukaże nam się lista pobranych map, a także – jeśli jesteśmy online – możliwość pobrania kolejnej mapy offline. Pamiętajmy, że obszar, jakiego mapę możemy pobrać, jest ograniczony. Dlatego planując daleką podróż na mapach offline, będziemy musieli pobrać ich kilka.
A dlaczego w ogóle warto korzystać z map offline, gdy Internet w telefonie jest darmowy, również na terenie UE? Po pierwsze dlatego, że większość z nas ma limity bezpłatnego Internetu w telefonie. Po drugie telefon z włączonymi transmisjami danych pobiera więcej energii – szybciej nam się rozładuje, co może być problematyczne, na przykład jeśli towarzysz podróży chce w trakcie jazdy podładować swoje urządzenie. Po trzecie z map offline warto korzystać także podczas wycieczek rowerowych czy podczas zwiedzania nowych miejsc – wówczas możemy nie mieć możliwości podładowania telefonu wtedy, gdy będziemy tego potrzebować. I po czwarte, są miejsca, gdzie nadal dostęp do Internetu jest utrudniony lub może nas słono kosztować. I to w Polsce! Najlepiej wiedzą o tym miłośnicy wypraw po Bieszczadach, gdzie nadal są miejsca, gdzie przez kilka kilometrów „Internetu nie ma”. I nie chodzi tylko o szlaki, ale również o drogi – taka sytuacja ma miejsce np. w okolicy Nasicznego. Z kolei wybierając się na wycieczkę po Mierzei Wiślanej, warto wyłączyć Internet w telefonie i włączyć mapę offline, by nie korzystać z sieci rosyjskiej – w tym miejscu zdarza się to często i nie należy do tanich usług.
Korzystanie z map offline ma też swoje wady – nie widać na nich natężenia ruchu czy utrudnień na drodze oraz innych funkcji, które dostępne są w Google Maps.
Przystanki na trasie, natężenie ruchu, utrudnienia na drodze, stacje benzynowe w Google Maps
Przystanki na trasie to bardzo praktyczna funkcja, a nadal dość mało znana. Wyznaczając trasę i klikając w prawe menu (trzy kropki), rozwija nam się lista, z której wybieramy Przystanki – możemy ich wybrać aż osiem. Dzięki temu zaplanujemy podróż samochodem czy pieszą lub rowerową wycieczkę z uwzględnieniem kilku miejsc, w których chcemy się po drodze zatrzymać.
Natężenie ruchu to kolejna bardzo przydatna funkcja dla kierowców w Google Maps. Chociaż planując trasę, trzeba pamiętać, że informacje o korkach czy zatorach udostępniane są przede wszystkim na podstawie GPS-ów kierowców, którzy na danym odcinku korzystają z Google Maps i mogą nie być bardzo dokładne, to dają bardzo dobry obraz ogólnej sytuacji na drodze. W końcu wielu kierowców z Google Maps korzysta. Na niebiesko oznaczone są miejsca, w których jazda przebiega płynnie, na żółto miejsca, w których jedzie się wyraźnie wolniej, zaś na czerwono duże korki lub całkowite zatory. Kierowcy mają również możliwość samodzielnego oznaczania utrudnień na drodze – remontów, wypadków, korków, zamkniętych pasów, a także pomiarów prędkości. Ta ostatnia funkcja została dodana całkiem niedawno temu, by zachęcić kierowców do korzystania z Google Maps, a nie konkurencyjnego Janosika.
Informacje o stacjach benzynowych to funkcja, z której korzystamy stosunkowo rzadko. A to dzięki niej możemy zaplanować trasę tak, by nie skończyć w szczerym polu z pustym bakiem – kto miał taką przygodę, ten na pewno funkcję oznaczeń stacji benzynowych doceni. Wystarczy na górze wybrać opcje Stacje benzynowe, a punkty, gdzie zatankujemy wyświetlą nam się na liście. Możemy je również zobaczyć w podglądzie na mapie.
Funkcje Google Maps nie tylko dla kierowców
Góogle Maps to aplikacja, z której chętnie korzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi czy rowerzyści oraz pasażerowie komunikacji miejskiej. Przydaje się ona zarówno turystom, jak i mieszkańcom, a poznając jej różne dodatkowe funkcje, po Google Maps będziemy sięgać z pewnością jeszcze częściej:
- Ciekawe miejsca – gdy wybieramy się do innego miasta lub zwiedzamy to, w którym mieszkamy od dawna, a być może nawet od dzieciństwa (a zapewniam Was – warto!), mamy w planie zwiedzić miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić. Wystarczy, że znajdziemy je na mapie poprzez pole wyszukiwania i z pomocą funkcji Zapisz dodamy do naszej listy. Możemy stworzyć listy prywatne lub publiczne, które będą widoczne dla innych użytkowników
- Gotowe listy turystyczne – dzięki temu, że część osób tworzy listy publiczne, my mamy do nich dostęp. A dzięki takim listom mamy niemalże gotowy plan wycieczki lub poznajemy miejsca, o których wcześniej nie wiedzieliśmy
- Street View – to jedna z moich ulubionych funkcji w Google Maps! Dzięki niej mogę jeszcze dokładniej zaplanować wycieczkę, bez względu na jej cel i sposób, w jaki się poruszam. Podglądu okolicy używam, gdy zwiedzam nieznane miejsca, gdy sprawdzam dojazd (gdzie skręcić i gdzie zaparkować, gdy jadę samochodem lub gdzie jest przystanek). Przyznam, że zdarza mi się również podglądać z ciekawości miejsca w Polsce czy Europie właśnie na Street View. Oczywiście Street View dostępne jest tylko w wyznaczonych obszarach, które zostały uchwycone kamerą Google’a – zaznaczone są one na niebiesko w trybie mapy Street View. Dobrą alternatywą jest również mapa satelitarna.
- Restauracje, hotele, atrakcje turystyczne, punkty usługowe, sklepy – miejsca tewidzimy oznaczone na mapie, ale możemy ich również poszukać samodzielnie. Możemy ich także poszukać, wybierając interesującą nas kategorię nad mapą. Co ciekawe, jakiś czemu dodano nowe funkcje, do których wykorzystana została AI. Podobno po zrobieniu zdjęciu dania w restauracji możemy otrzymać cenę czy chociażby poznać jego nazwę
- Komunikacja miejska – chociaż aplikacja Jak dojedziemy jest bardzo praktyczna, bo oprócz wyznaczania tras komunikacją miejską, możemy kupić w niej bilety, Google Maps również pozwala nam poznać trasę komunikacją miejską i zaplanować podróż autobusem czy tramwajem
- Drogi rowerowe – zarówno poruszając się po własnym mieście, jak i zwiedzając inne miasto na rowerze, możemy zaplanować trasę tak, by jak najwięcej jechać drogami rowerami, a nie jezdnią
- Pinezki – będąc na mapie danego obszaru i klikając w interesujący nas punkt, oznaczamy pinezkę, którą możemy wykorzystać do wyznaczenia trasy lub wysłać ją komuś, kto chce dotrzeć do oznaczonego punktu
- Historia lokalizacji – nasze wyszukiwania, zarówno tras, jak i miejsc, zostają zapisane w historii lokalizacji, co może ułatwić nam odnalezienie ich w przyszłości
Google Maps dla firm – wartościowe narzędzie biznesowe dla lokalnego biznesu
Google Maps to również znakomite narzędzie biznesowe, szczególnie dla lokalnych firm usługowych, do których często trafia się właśnie „z ulicy”. Restauracje i kawiarnie, fryzjerzy i kosmetyczki, wulkanizacje i warsztaty samochodowe i wszystkie inne firmy, które chciałby być znalezione przez użytkowników Google Maps, powinny utworzyć profil firmowy w aplikacji (klikając w ikonkę profilu w prawym górnych rogu i wybierając opcję Dodaj swoją firmę i na bieżąco zarządzać profilem – odpowiadając na opinie, aktualizując godziny otwarcia czy dodając zdjęcia.
Dzięki temu, jako potencjalni klienci, widzimy, co dana firma oferuje – możemy podejrzeć menu w restauracji, a nawet zdjęcia posiłków, przeczytać opinię czy zobaczyć, do której godziny restauracja jest czynna. Możemy również bezpośrednio do restauracji zadzwonić lub podejrzeć trasę. Dane miejsce możemy zapisać, by móc wrócić do przeglądania oferty w wolnej chwili.
Google Maps to aplikacja z mapami, również w wersji offline, z nawigacją i wieloma informacjami, z których chętnie korzystamy jako kierowcy i piesi, rowerzyści i pasażerowie miejskiej komunikacji. Dzięki wielu funkcjom jest niezwykle pomocna podczas szukania lokalu usługowego, atrakcji turystycznych czy omijania korków. Warto poświęcić chwilę i odkryć wszystkie jej możliwości, dzięki czemu podróżowanie i zwiedzanie będzie jeszcze łatwiejsze. Jestem przekonana, że podczas eksplorowania kolejnych funkcji Google Maps, odkryjecie przy okazji ciekawe miejsca i perełki lokalnej gastronomii, o których nie mieliście pojęcia. Powodzenia!