Nadchodzi iOS 18 i Apple Intelligence – funkcje sztucznej inteligencji na iPhone’a

Premiera nowej wersji systemu Apple była wielokrotnie przekładana. O tym, że Apple dotrzymuje terminów, nie ma nawet co mówić. IPhone 16 trafił do sprzedaży już trzy tygodnie temu, a nowy soft, dedykowane właśnie dla tej linii, pojawić się ma dopiero pod koniec października. To, co jednak zaskakuje, to złożoność zapowiadanych funkcji sztucznej inteligencji. Nowa wersja iOS 18 ma mieć zintegrowany system Apple Intelligence, który ma odmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. Jakie funkcje A.I. przygotowało dla nas Apple? Czy dla nowego systemu warto będzie wymienić starego iPhone’a?

iOS 18 z funkcjami Apple Intelligence już w październiku

O nowej wersji iOS wiemy od kilku miesięcy, a tym, co najbardziej przyciąga uwagę, są nowe funkcje sztucznej inteligencji. Mowa o Apple Intelligence, czyli ekosystemie funkcji A.I., które mają być wbudowane w najnowszy system iOS 18. Jak informował latem Mark Gurman z Bloomberga, premiera nowego systemu będzie miała miejsce pod koniec października tego roku.

Powiedzieć, że koncern z Cupertino zawalił premierę prawdopodobnie najbardziej rewolucyjnego systemu iOS na smartfony, to jakby nic nie powiedzieć. Początkowo premiera miała się bowiem pokrywać z przyjściem na świat nowej serii iPhone 16. Aktualizacja iOS jest bezpośrednio związana z nowymi smartfonami, ponieważ tylko na najnowszych urządzeniach Apple będzie można się cieszyć z innowacyjnych funkcji sztucznej inteligencji. Zanim jednak zaczniemy się martwić o kwestie związane z kompatybilnością, sprawdźmy, na czym w zasadzie polega Apple Intelligence?

Kolejne aktualizacje iOS spod znaku sztucznej inteligencji

W oczekiwaniu na premierę nowej aktualizacji, która ma mieć miejsce 28 października, na jaw wychodzą nowe informacje dotyczące omawianych funkcji. Apple Intelligence nie tylko ma dodawać nowe możliwości, ale także zmieniać sposób korzystania ze smartfona. Pierwsza wersja Apple Intelligence ma zawierać funkcje automatycznych powiadomień i podsumowań z określonych czynności, np. nagrań dyktafonu czy wprowadzania zmian w dokumentach tekstowych. Innymi słowy, sztuczna inteligencja w iOS przeczyta i streści to, co nagramy bądź napiszemy. Pomoże w generowaniu wiadomości oraz w ustawieniach iPhone’a.

Apple zapowiedziało również kolejne wersje aktualizacji oprogramowania, które będą dodawały nowe funkcje w obrębie Apple Intelligence. Wersja iOS 18.2 ma wprowadzać integrację z ChatGPT od OpenAI, dzięki czemu użytkownicy będą mogli szybko wygenerować na telefonie dowolne treści. Pomoże to w prowadzeniu czatów, jak i tradycyjnych korespondencji mailowych, wykonywaniu tłumaczeń, streszczeń i znajdowaniu nowych informacji. Wraz z pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji użytkownicy mają też mieć możliwość korzystania z nowych Genmoji.

W marcu 2025 r. ma mieć miejsce premiera wersji iOS 18.4, która ma zawierać szereg udoskonaleń dobrze nam znanej Siri. Nowa wersja ma ulepszać możliwość głosowego sterowania aplikacjami i korzystania z danych osobowych w celu odpowiadania na pytania. Ulepszona ma być także aplikacja Image Playground do tworzenia własnych obrazów do wykorzystania np. w aplikacji Wiadomości. Chociaż dat kolejnych aktualizacji softu Apple nie trzeba wykuwać na pamięć, gdyż mogą się one jeszcze trzy razy zmienić, to jednak powyższe plany giganta dowodzą, że wszystkie następne aktualizacje będą zawsze mniej lub bardziej związane właśnie ze sztuczną inteligencją.

Poważne problemy z dostępnością

Chociaż zapowiada się ciekawie, premiera nowej wersji iOS będzie zawierać jedynie amerykańską wersję językową. Tak, amerykańską, ponieważ żaden inny język, tj. również brytyjski angielski, nie będzie jeszcze obsługiwany. Apple zapowiedziało dodanie wersji brytyjskiej do końca 2024 r. Nie wiadomo jeszcze, na ile wpłynie to na możliwość korzystania z udogodnień Apple Intelligence, choć bardzo możliwe, że opcje te będą dla nas w dużym stopniu ograniczone.

Problemy te korelują z ograniczeniem produkcji nowych iPhone’ów 16, które w momencie premiery pozbawione zostały dostępu do nowego oprogramowania, a co za tym idzie – wielu wcześniej już zapowiadanych funkcji. Niedotrzymywanie premier i zbytnia koncentracja wyłącznie na rynku amerykańskim z pewnością wpłyną negatywnie na wyniki finansowe Apple’a, choć raczej nie wizerunek, bo ten i tak podtrzymywany jest przez religijnych wyznawców marki. Jeśli jednak korzystamy z polskiej wersji iOS i większość rzeczy, np. korespondencję, wykonujemy po polsku, na omawiane funkcje A.I. nie należy nastawiać się w krótkim terminie.

Grafika, koncepcja, czerwone jabłko samo symbol przyszłości z technologią dużych zbiorów danych
Wszystkie kolejne aktualizacje iOS mają wprowadzać nowe funkcje sztucznej inteligencji.

Jak działa Apple Intelligence?

Apple Intelligence zostało zaprezentowane po raz pierwszy w czerwcu 2024 r. w ramach Worldwide Developers Conference (WWDC) organizowanego przez Apple. System ma stanowić rodzaj “nakładki” na szereg dotychczasowych opcji smartfonów, których zakres funkcjonalności będzie rozszerzany o działania wykonywane przez A.I. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji mają odpowiadać za takie czynności, jak np. przepisywanie szkicu e-maila, podsumowywanie powiadomień i tworzenie niestandardowych emotikon na iPhone’a, iPada i Maca.

Apple Intelligence jest zbudowane na architekturze rozproszonej, która łączy lokalne przetwarzanie z chmurą. Rdzeniem Apple Intelligence jako system hybrydowy łączy moc obliczeniową procesora smartfona z zaawansowanymi funkcjami przetwarzania danych w chmurze Apple. Intelligence wykorzystuje najnowsze układy scalone Apple, które zostały odpowiednio zoptymalizowane do zadań związanych z uczeniem maszynowym. Dzięki zastosowaniu Private Cloud Compute system może przeprowadzać obliczenia lokalnie, dzięki czemu mamy zminimalizowane ryzyko przesyłanie wrażliwych informacji do chmury, a także większą wydajność.

Na uwagę zasługuje zastosowanie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego, w tym transfer learning i federated learning. Ten pierwszy umożliwia wykorzystanie wcześniej wytrenowanych modeli do szybszego uczenia się na nowych danych. Federated learning z kolei umożliwia modelom uczenie się na danych rozproszonych w urządzeniach użytkowników.

Modele językowe Apple nie są uniwersalne – zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu konkretnych działań na smartfonie. Apple Intelligence jest w stanie analizować teksty i generować odpowiedzi w naturalnym języku. Może również badać obrazy i automatycznie edytować zdjęcia, usuwając niepożądane elementy. Chociaż brakuje danych szczegółowy, wiadomo już, że na wydajność systemu A.I. ma wpływać niskobitowa kwantyzacja, która ogranicza wymaganą ilość pamięci potrzebnej do przechowywania informacji w sieciach neuronowych.

Inteligencja Apple na ekranie smartfona
Apple Intelligence będzie działać hybrydowo: na urządzeniu i w chmurze.

Apple Intelligence a ochrona danych użytkowników

W trakcie konferencji WWDC Apple poświęciło znaczną część swojej prezentacji na wyjaśnienie, jak przydatne będą te narzędzia – i niemal równie dużo czasu na zapewnianie klientów o prywatności ich danych. Trudno się temu dziwić. Jednak pomimo licznych skandali Apple ma opinię tego giganta nowych technologii, który najbardziej dba o bezpieczeństwo danych użytkowników. W przypadku implementacji Apple Intelligence, które wykorzystuje algorytmy w chmurze, kwestia prywatności jest jeszcze bardziej istotna.

Apple zapewnia o “dwutorowym” sposobie podejścia do problemu. Z jednej strony Apple Intelligence ma się opierać na bezpośrednich działaniach w urządzeniu poprzez system wyposażony w rozwinięte biblioteki danych offline. Tego typu zasoby mają być wykorzystywane do realizacji działań wymagających szczególnej ochrony, a więc np. transkrypcji rozmów telefonicznych czy organizowania harmonogramu ze wsparciem A.I. Z drugiej strony Apple Intelligence może również korzystać z serwerów w chmurze w przypadku bardziej złożonych zadań. W takich działaniach do serwerów Apple’a mają być wysyłane kontekstowe dane użytkownika. Apple Intelligence wykorzystuje własne modele językowe Apple. Pomimo planowanej późniejszej integracji z ChatGPT kluczowe funkcje w smartfonach będą realizowane właśnie przez usługi Apple.

Nadchodzi iOS 18 i Apple Intelligence – podsumowanie

Po wielokrotnym przekładaniu terminu wszystko wskazuje na to, że lada moment zobaczymy nowy system iOS 18, a wraz z nim funkcje sztucznej inteligencji – Apple Intelligence. I chociaż z wielu z nich prawdopodobnie nie skorzystamy do momentu, gdy Apple wprowadzi obsługę innych języków, zapowiadane możliwości i funkcje mogą robić wrażenie.

Apple Intelligence opiera się na lokalnej architekturze przetwarzania danych, Private Cloud Compute, ze wsparciem zewnętrznego przetwarzania w chmurze. Dzięki nowym funkcjom A.I. użytkownicy będą mogli swobodnie generować odpowiedzi i treści, modyfikować zdjęcia, zarządzać harmonogramem i automatyzować działanie różnych dostępnych już aplikacji. Najważniejszą informacją jest chyba jednak to, że Apple Intelligence będzie nieodzownym elementem każdej kolejnej aktualizacji iOS. Już teraz zapowiedziane jest dodanie wsparcia dla nowych języków, integracja ChatGPT oraz implementacja funkcji A.I. do Siri. W rezultacie możliwe, że to już ostatnie momenty, kiedy mówimy o nowym iOS Apple – niedługo będziemy mówili o nowym A.I., czyli Apple Intelligence, bo to tam będą działy się największe zmiany!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *